מוציאים לנו את הסוכר מהמזון - מה יכניסו במקומו?


משרד הבריאות דואג לילדנו ומפחית את הסוכר במזון – לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות

אם יוציאו את הסוכר ,מה יכניסו במקומו ,כימיקלים ?

אין הורה שלא שמח כשמשרד הבריאות החליט להגן על הציבור מפני כמויות הסוכר שמוספים במזון שלנו ,לרגע אחד שמחתי גם אני , עד אותו הרגע בו חזרתי אחורה לרגע הזה שגרם לתעשיית המזון להכניס אותו לאוכל שלנו והפך אותנו להיות מכורים לסוכר .

בואו נחזור רגע אחורה, בתחילת שנות ה- 60 יצאו מחקרים המוכיחים כי הגורם למחלות לב ,לחץ דם ,כלי דם וכד' הם השומן הרווי, והסוכר , תעשיית הסוכר מייד התגייסה להגן על עצמה ומסמכים היסטורים פנימיים מוכיחים כי אנשיה של התעשייה שילמו לחוקרים מאונ' הרווארד שיוכיחו כי אין קשר בין צריכת סוכר למחלות לב ויתמקדו בשומן הרווי כאשם מרכזי לכל תחלואות .

המחקרים הללו אומצו על ידי הממשל האמריקאי ומכאן יצאה הנחייה להמליץ לאוכלוסיה כולה להוציא את השומן מן המזון ולעבור לתזונת דלת שומן .

המלצה זו עודדה את תעשיית המזון מייד להתיישר עם ההנחיות ולהתחיל להוציא את השומן מן המוצרים המעובדים ולייצר מוצרים דלי שומן ודלי קלוריות שיחשבו בריאים יותר ומכאן החל שימוש נרחב יותר בשמנים מזוככים ( שנחשבו אז טובים מאחר ולא היה בהם כולסטרול) ובשמנים מוקשים המכילים שומן טראנס שבזמנו מרגרינה נחשבה כתחליף טוב יותר שוב מאותה סיבה הכולסטרול .

כאן נוצרה בעייה חדשה , טעמו של מזון ללא שמן איננו טעים ולכן על מנת לתקן את הטעם הוסיפו יותר סוכר למוצרים כדי לחפות על הטעם.

הסוכר הוסיף נפח וטעם למוצר ותוך זמן קצר גרם לכולנו להתמכר אליו .

עם השנים תעשיית הסוכר ביססה את מעמדה היטב בתוך הפוליטיקה האמריקאית והם הצליחו במשך שנים להשאיר את הסוכר כרכיב תמים שאינו מזיק ואפילו גיבו זאת במחקרים וזכו לתמיכה של ראש החוג לתזונה בהרווארד שטען בהתלהבות שסוכר איננו פוגע בבריאות .

וכך הסוכר חדר כמעט לכל מוצר שקיים על המדף ואנחנו אהבנו אותו וצריכתו רק התגברה עם השנים , עד שהתמכרנו אליו .

בשנות ה- 90 שוב קיבל הציבור הנחיות תזונתיות מהממשל האמריקאי בצורת פירמידת המזון .

בניית הפירמידה נעשתה בשותפות עם חברות מזון כמו קוקה קולה ומקדונלדס, תעשיית החלב, תעשיית החלב והחקלאים ולמעשה ייצגה את כל מי שמייצר מזון .

פרופ' מריון נסל מספרת כי לקח שנה עד שמשרדי החקלאות והבריאות הגיעו להסכמה שתהייה מקובלת על כל ענפי התעשייה, דבר המלמד כי למעשה הקשר בין בריאות הציבור לאינטרסים כלכליים קשורים זה בזה והציבור הוא לאו דווקא זה שמרוויח מכך .

בבסיס הפירמידה הומלץ לכל אדם לקבל את רוב המזון שלו מפחמימות מורכבות וגם מזוקקות הבעייה בהנחייה זו היא שלא משנה איזו פחמימה תאכל , בסוף היא הופכת לסוכר בגוף וגורמת לעלייה חדה של אינסולין ורמות סוכר גבוהות בדם כל אילו הם רק חלק מגורמי הסיכון לסוכרת ולמחלות לב ופרט מלשרת את תעשיית החקלאות והמזון האמריקאית היא לא שומרת באמת על בריאות הציבור.

ההנחיה לצרוך 55% מהצריכה היומית מפחמימות הנחייה שלטעמי גבוהה מידי ואיננה מוסיפה בריאות .

בפירמידת המזון הזו השומן עדיין היה רע וצריך לצרוך ממנו כמה שפחות ממנו .

וכמובן שלא שכחו את תעשיית המתוקים ודאגו גם אותם לציין בקצה הפירמידה כאילו ששוקולד או קולה הם אב מזון הכרחי.

10 שנים אחרי פירסום פירמידת המזון הראשונה בריאות הציבור לא השתפרה , להיפך , הציבור בעולם המערבי תחת מגיפת השמנה , סוכרת , סרטן ועוד.

למעשה מה שקרה ,ככל שהציבור קיבל יותר הנחיות ויותר מידע לא חל שיפור במצב