רזון - השמנה - דיאטה והתעשייה


אם נתסכל לרגע על 60 השנים האחרונות נוכל לראות איך השתנה גוף האישה בעשורים אילו החל מהנשים המפורסמות והדוגמניות של שנות 60 ועד היום .

האישה "האידאלית " פשוט התכווצה , הירכיים נעשו צרים יותר , הבטן שרירית ושטוחה , החזה קטן יותר ובכלל המידה של הדוגמנית לאורך השנים קטנה יותר ויותר.

הדבר הזה לא עובר לידנו סתם כך האינסטגרם , שילטי החוצות , סדרות ריאליטי וכד' מציגים לנו מועדון אקסלוסיבי של נשים רזות , יפות ובעיקר מאושרות .

ומה ההשפעה עלינו ? – אנחנו רוצות להרזות ! אנחנו בטוחות שהגוף שלנו לא מספיק טוב , לא מושלם , לא קרוב אפילו להיות מושלם ומה הדרך להשיג אותו ? דיאטה !! פשוט לא ?

אז מה הבעייה בעצם פשוט לסגור את הפה ולרדת במשקל?

לא כולנו נולדנו עם אותו מבנה גוף – יש נשים צרות יותר באיזור האגן , חלקן מלאות יותר , חזה גדול , חזה קטן , גבוהה יותר נמוכה יותר, כל ניסיון לשנות את הטבע שלנו נידון לכישלון או להגדלת ההכנסה של מנתח פרטי.

לא כולנו נולדנו להיות רזות – כן , כן בדיוק כמו שזה נשמע בדיוק כמו שאנחנו נולדים עם צבע עיניים שונה או שיער שונה כך גם המשקל הטיבעי שלנו , להיות רזה, שמנה, מלאה הן תכונות של מבנה הגוף הטבעי שלנו וכל ניסיון להלחם בזה יביא אותנו למלחמה אין סופית בגוף , צער ,תסכול ולבסוף גם להשמנה. או להגדלת חשבון הבנק של קבוצות דיאטה,חברות תרופות , תעשיית המזון הדיאטטי.

דיאטה משבשבשת את מנגנון השובע והרעב- דיאטה אומרת לנו מתי לאכול , כמה לאכול , מה לאכול , מה מרווחי הזמן בין ארוחה לארוחה , לאכול בבוקר גם אם אנחנו לא רעבות ,מתי להתאמן איך להתאמן והרבה פעמים לעשות ספורט שאנחנו ממש לא אוהבות - עם יד על הלב כמה זה קשה להחזיק בזה כל החיים ?

אז מה גורמת לנו הדיאטה?

אם ננסה לעצור שנייה לפני שמתחילים דיאטה ונחשוב על האסוציאציות שהמילה דיאטה עושה לנו .

נמצא מילים כמו : המנעות, משמין, מחסור, רעב, כוח רצון.

המילים האילו הן ארסנל האמונות שלנו , ועם מאגר כזה של מחשבות אפשר להצליח במשהוא ?

אנחנו כל כך מבוהלים מהכותרות "מגיפת ההשמנה" , מההשוואה האין סופית למודלים שאנחנו חשופים במדיות השונות שהפחד משומן הפך למגיפה ואיתו הפרעות אכילה, דיאטות אין סופיות והלכאה עצמית.

על פי מחקרים 97% מהאנשים שהתחילו דיאטה סיימו אותה בעלייה במשקל , כלומר בטווח הקצר הייתה ירידה אך כעבור שנתיים עד חמש שנים חזר המשקל חזרה עם תוספות .